İlber Ortaylı’dan Merih Demiral’a Bozkurt Desteği!

Türkiye’nin Euro 2024’te Avusturya’yı 2-1 yendiği maçta Merih Demiral gol sevincinde Bozkurt işareti yapmış ve Demiral hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Demiral’ın yaptığı bozkurt işaretinin tartışmalara sebep olması gündeme bomba gibi düştü. Bozkurt işareti için Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan Merih Demiral’a destek geldi.

“BOZKURT BİR İDOLDÜR”

Ortaylı, “Türk tarihinde ‘Bozkurt’ bir semboldür, idoldür. Öyle sadece bir partinin, grubun sembolü değildir.” dedi şöyle devam etti:

“Biz çöl takımından değiliz, steplerden gelen bir milletiz. O yüzden kurt bizim için mühim ve manalı bir semboldür. Destanları, hikâyeleri var. Tür olarak da çok dayanıklıdır. Kurt sırtını herhangi bir şekilde dayamadan, sırtını garantiye almadan öyle bir ihtiyaç duymadan savaşabilen bir hayvandır. Yaşam savaşı verme bakımından çok beceriklidir. Sürü halinde de avlanır ama tek başına da çok dirayetli ve dirençlidir.”


“ATATÜRK DE BOZKURT SEMBOLÜNÜ BENİMSERDİ”

“Ecnebiler de Atatürk’e ‘Bozkurt’ diyordu. Atatürk de bozkurt sembolünü benimserdi. Paraların üzerinde kullanıldı, hatırlayın o dönemi. Başka yerlerde de semboldü. Dönemin siyasi ortamı gereği İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kalktı o semboller.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir