Apple, iOS 18 ile birlikte CarPlay özelliklerini genişletiyor!

Yılın ve Apple’ın en büyük etkinliklerinden biri olacak WWDC 2024’ten birkaç gün uzaktayken, etkinlikte duyurulması beklenenler günden güne açığa çıkmaya devam ediyor. 10 Haziran’da başlayacak WWDC 2024’te iOS 18, iPadOS 18 gibi işletim sistemleri ve yapay zeka özellikleri duyurulacak. Ayrıca ortaya çıkan duyurulara göre Apple CarPlay için de yeni özellikler gelecek. İşte Apple CarPlay erişilebilirlik özellikleri…

iOS 18 ile birlikte Apple CarPlay için yeni erişilebilirlik özellikleri geliyor

Geçtiğimiz ay Apple, tanıtılacak özelliklerden bazılarını göstermişti. Bu özelliklerden bazıları iPhone ve iPad modelleri için gelirken, diğerleri Vision Pro için tanıtılacaktı. Şimdi de yapılan son resmi duyurulara göre Apple, CarPlay için bazı erişilebilirlik özellikleri duyurmaya hazırlanıyor.

Apple’ın getireceği özellikler arasında özellikle işitme engelli veya az duyan şoförler için uygun olacak Sesli Kontrol, Ses Tanıma, ve Renk Filtreleri gibi yenilikler geliyor. İşte firma tarafından yapılan paylaşıma göre gelecek özellikler:

  • Sesli Kontrol: CarPlay’i yalnızca sesle yönlendirme ve uygulamaları kontrol etme
  • Ses Tanıma: İşitme engelli veya işitme zorluğu çeken sürücüler veya yolcular için araç kornaları ve sirenleri tanıyan ve uyaran sistem
  • Renk Filtreleri: Renk körlüğü olan kullanıcılar için CarPlay arayüzü görsel açıdan daha kullanışlı hale gelecek
  • Kalın Metin ve Büyük Metin: Görme zorluğu çeken kullanıcılar için daha kalın ve büyük metinler

Bunların yanı sıra, iOS 18 ile birlikte duyurulması beklenen erişilebilirlik özellikleri arasında göz takibi, müzik hissi, araç hareket ipuçları, sesli kısayollar, Hover Typing, ve dahası bulunuyor. 10 Haziran’da düzenlenecek WWDC 2024 etkinliğinde tanıtılması beklenen iOS 18, yapay zeka özellikleri ile de ilgiyi üzerine toplayacak.

Peki ya sizce iOS 18 ve Apple CarPlay erişilebilirlik özellikleri kullanışlı olacak mı? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir